Õpetus – Aplikatsioonide õmblemine

Hoolimata õmblusstaažist tekib ikka ja jälle igasuguseid kangajääke – suuremaid ja väiksemaid. Kui suurematest annab veel midagi kokku kombineerida, siis need väiksemad kipuvad kuhjuma. Tihti ei raatsi ju ära ka visata ning alati ei leia ka mõnd kooli või lasteaia meisterdusringi, kellele enda jääke meisterdamiseks loovutada. Ise olen püüdnud enda juppidele leida pigem sellised huvilised, kes nendest jääkidest näiteks heategevuseks meisterdavad.

Siiski tuleb neid juppe aina juurde ning hea võimalus nende kasutamiseks on aplikatsioonid. Aplikatsioon on kangast välja lõigatud nö pinnakaunistus, mida võib niisama kunsti loomiseks kasutada või näiteks ka aukude paikamiseks paigaldada.

Mina olen seni piirdunud auklike põlvede lappimisega ning lisanud lihtsaid motiive või välja lõigatud loomapildikesi ühevärvilistele kangastele. Tegelikkuses on võimalik aplikatsioonitehnikaga igasugu ägedat välja mõelda – kuidas aga kunstimeel ja kannatus võtab.

Ka Kadri tehtud puuvillasel lapitekil on südamekujulised aplikatsioonid.

Kuidas alustada?

Ka aplikatsioonitehnikaid on mitmeid (kuna ma nende eestikeelseid nimetusi tuua ei oska jätan nimetamata). Lihtsaim on alustada näiteks mustriga kangast mõne motiivi välja lõikamisega. Või lõigata ühevärvilisest kangast välja mõni kujund  – kasvõi ring, süda vms. Mina lõikasin lapse retuuside tarvis välja just ühevärvilisest puuvillatrikotaažist südamed.

Natuke vigurlõikust teravate kääridega ja ongi aplikatsioonid olemas!
Katsetasin šabloonide abil ka retuusisäärele paigutust

Kui aplikatsioonid välja lõigatud võtsin appi kahepoolse liimiriide. Lõikasin igale südamele täpselt südamekujulise liimiriide ning kleepisin selle abiga südamed retuusisääre külge. 

Kahepoolse liimiriidega südamed

Liimiriide kasutamine

Liimiriide kasutamisel tasub meeles pidada, et liimiriiet ei triigita külge vaid nö sulatatakse liim kanga sisse. See tähendab, et igasugune klassikaline edasi-tagasi triikimisliigutus tasuks ära jätta (selle tulemusel võib liimiriie kortsu minna, triikraud liimiseks ja aplikatsioon ikka kinni ei jää). Selle asemel aseta triikraud liimiriidega aplikatsioonile, lase veidi auru, et liim sulaks ning hoia siis vajutades umbes 10sekundit. Seejärel saad liikuda järgmise motiivi juurde. Kui oled liimiriidega aplikatsioonide kinnitamise lõpetanud, siis lase tööl veidi jahtuda ja liimil nö kinnituda (kõvemaks muutuda).

Seejärel saad ise valida, kuidas edasi toimid. Kuna pesus võib liimiriie siiski lahti tulla, oleks hea aplikatsioonid siiski ka õmblusega fikseerida. Kui paikad juba valmisrõivast võib juhtuda, et pead seda tegema käsitsi, kuna masinaga lihtsalt ei pääse ligi (näiteks laste retuusipõlved või voodriga toode). Sellisel juhul võid näiteks lühikese traagelduspistega läbi õmmelda või kasutada sämppistet (näeb sarane välja nagu allpool lillelise südame kinnitusõmblus).

Kui saad aga masinal õmmelda võid seda teha nii tavalise õmblusega kui mõne dekoratiivpistega – olenevalt soovist ja õmblusmasina võimalustest. Kui Sul on keerukate kurvidega aplikatsioon, siis vali kindasti lühem pistepikkus – katseta. Mina õmblesin enda trikotaažaplikatsioonid täitsa tavalise kuid lühema pistega.

Kangad on pärit Kangasahvrist

Teise variandina võib kasutada ka erinevaid dekoratiivpisteid. Mina leidsin oma masinal näiteks sämppistet jäljendava pistega, mis annab klassikalise aplikatsiooni tunde. Mõelda vaid, kui siin oleks veel igasuguseid elemente ja luua saaks lausa pildi! Sellise pistega õmblemise juures tasuks kindlasti kasutada soovituslikku presstalda (minu Janomel oli see tald näiteks tähistatud F tähega). Sellel on üldjuhul peal märge, kust täpselt peaks aplikatsiooni serv jooksma, et piste jookseks täpselt mööda serva.

Masinal kinnitatud puuvillane aplikatsioon

Sellised said siis minu tähelepanekud ja näpunäited algajale aplikatsioonide tegijale. Mainimata jäi veel, et ka poes on olemas valmisaplikatsioone – neist osad on juba liimiriidega ehk siis triigitavad. Üldiselt võiks triigitavatel aplikatsioonidel juures olla, millise kuumusega ja kui kaua neid triikrauaga pressima peab. Tikitud triigitavate aplikatsioonide puhul võiks seda teha kas läbi paberi või õhukese kanga, et tikand läikima ei lööks. Pikaajalisuse huvides soovitaks ka need siiski lisaks masinal või käsitsi kinnitada.

Head aplikatsioonide meisterdamist!

You may also like

Comments
 1. Kadri-Liis

  Aitäh hea õpetuse eest! Olin just viimastel päevadel mõelnud, et peaks uurima, kuidas see aplikatsioonide paigaldamine käib, nii et see postitus ilmus nagu tellitult.

  1 aasta ago Reply
  • Ruth Sotnik

   Siis läks küll hästi 🙂

   1 aasta ago Reply
 2. Ulvi Oun

  Hea ja lihtne õpetus, samamoodi olen mõelnud neid aplikatsioonide tegemist kui aina neid riidetükke leidub ja lastelastele saab ikka vahest midagi valmistatud, kuhu neid saaks ära kasutada ja annavad asjadele huvitavama ilmegi. Tänud, et ole viitsinud siia õpetusi üles kirjutada☺

  2 kuud ago Reply

Leave a comment

Your email address will not be published.