Olen valmis saanud oma esimese videoõpetusega õmblemisest! Kuid nagu ikka tahaks veel juurde rääkida ning igasugu teadmisi lisada.
Retuusid on mõnus kiire õmblustöö ja veel hirmus praktiline ka. Retuuse õmmeldakse aga trikotaažkangast ning see annab palju valikuvariante kategoorias “Kuidas õmmelda”.
Kuidas õmmelda sõltub trikotaaži puhul sellest, milline õmblusmasin või õmblusmasinad Sul on. Retuuse saab õmmelda kasutades vaid tavalist õmblusmasinat ja siksakpisteid. Samuti võib kasutada nii tavalist õmblusmasinat, overlokki ja kattemasinat (enamus poest ostetud retuusid on õmmeldud overloki ja kattemasina abiga).
Erinevad tavalise õmblusmasina pisted – kõiki pisteid ei pruugi Sinu masinal olla, kuid uuri ja katseta enne õmblema asumist.
Mina pakun õpetusvideos välja aga ühe kiireima viisi, kuidas retuuse õmmelda.
VAJA ON:
- õmblusmasinat
- overlokmasinat
- trikotaažkangast retuuside pikkuse jagu pluss umbes 10cm / tavaline 200g/m2 puuvillatrikotaaž on parim
- kangaga sobivat niiti
- kangakääre
- 2cm laiust kummi
- kangaraskuseid
- kangakriiti
- joonlauda
- lõiget
TÖÖ JÄRJEKORD (vaata ka videot)
VÄLJA LÕIKAMINE (juurdelõikus):
- Murra kangas mööda silmuseposti (need pisikesed silmused, mis kangal alt üles jooksevad) pooleks
- Märgi joonlaua ja kangakriidiga ära allääre joon. See jookseb silmusepostiga risti.
- Kui keerad lihtsalt allääre ära ning õmbled selle siksakiga, jäta alla äärde 2cm õmblusvaru. Videos tutvustan valemanseti tegemist, mis on minu meelest kiireim viis. Selle tegemise jaoks jäta õmblusvaru 7,5cm.
- Ülesse äärde jäta 2cm kummi jaoks 2cm õmblusvaru (videos oleval lõikel on minul juba 2cm õmblusvaru lõikel olemas).
- Lõika retuusisääred välja jättes 0,7-1cm õmblusvaru.
ÕMBLEMINE:
Videos õmblen overlok masinaga. Kui Sul overlokmasinat ei ole, siis soovitan kasutada kas trikotaažisiksakpistet (selline häästi peenike siksak) või siis tavalist siksakpistet, mille oled võimalikult peenikeseks timminud. Trikotaažkangas ei harne ning seepärast võid julgelt ka tavamasinaga õmmelda.
- Voldi alläärde sisse valemansett, mis jääb 3,7cm lai, pressi, õmble overlokil (vaata videost). Kui jätsid õmblusvaru 2cm, siis pressi tagasi 2cm õmblusvaru ning õmble siksak pistega läbi (mulle meeldib 4x4siksak piste ehk 4 kõrge, 4 lai ).
- Õmble eraldi sääreõmblused – ehk sammuõmblused.
- Õmble istmikuõmblus. Seda on lihtsam teha, kui keerad ühe sääre parematpidi ning pistad pahupidi sääre sisse (vaata videost).
- Lõika paraja pikkusega kumm – kui pikk on paras pikkus saad mõõta kas enda pealt või lapsele tehes talle hästi istuvate retuuside pealt.
- Õmble kumm ringseks ning jaga neljaks. Jaga võrdselt retuuside ülemise ääre sisse.
- Õmble kumm ülemise ääre sisse (vaata videot).
- Keera kumm sisse peitu ning õmble paremalt poolt 1,5cm kauguselt servast tavamasinal kinni. Selleks kasuta kas siksakpistet või kolmekordset pistet (nagu videos).
Retuusid ongi valmis!
Kui oled endale juba lõike valmis pannud ning mõned paarid õmmeldnud peaks retuuside valmistamine võtma umbes 30minutit. Kui nüüd arvestada, et näiteks päris pisikesi retuuse võib o,5m kangast lausa 3 paari saada, siis on just lastele retuuside õmblemine igati mõnus tegevus. Kasulik nii rahakotile (kui just kangaid lademetes kappi ei teki) ning ei pea mööda poode ringi tormama, et leida tarvilikku.
Hiljuti tegin enda lapsele näiteks meriino interlockist retuusid ning siiamaani on need ka lasteiaias trööpamisele vastu pidanud. Muidugi võid ennetavalt kohe ka põlvelapid põlvedele õmmelda – näiteks tavalisest puuvillatrikotaažist. Seda on ju eriti mugav teha, kui sääred ei ole veel kokku õmmeldud 🙂 Ideid, kuidas seda teha leiab aplikatsiooni postitusest!
Kui aga retuusid ikka päris nii ägedad ei tulnud nagu Sa ootasid või tahaksid rohkem õmblusmaailmast teada saada, siis hoia kursustel silm peal. Selleks aastaks on kõik kohad täitunud, kuid jaanuaris algab juba uus hooaeg 😉