Õmblemisega alustamine – töövahendid

Mul on hirmus hea meel märgata, et õmblemine kui hobi on endiselt tuure kogumas. Vabadus õmmelda midagi, mis Sulle endale meeldib ning materjalist, mis on Sinu veendmustega kooskõlas. Usun, et õmblemise populaarsusesse on oma panuse andnud ka see, et aina enam räägitakse jätkusuutlikkusest – seda igast vaatepunktist ning igal elualal. Loomulikult on õmblemine ka omaette rahustav (enamasti) ja mõnus tegemine, millel on ka praktiline tulemus – saab kas midagi selga panna või näiteks kodu kaunistada.

Igal juhul soovin alustavaid õmblejaid innustada ning jagada, millised on minu meelest töövahendid, mis õmblemise ladusamaks ja mõnusamaks teevad.

Siit need tulevad!

*Tärniga tähistatud töövahendid on olulisemad, kui soovid palju trikotaaži õmmelda*

  1.  Kangakäärid – et kangast oleks mõnus lõigata on hea omada teravaid kääre, mida saad lõigates vastu lauda toetada – ühed kättesaadavaimad ja väga head käärid selleks on Fiskars Classic (pildil) sari või Fiskarsi rätsepakäärid.
  2. Paberikäärid – paberi lõikamiseks ehk paberlõigete lõikamiseks sobivad igasugused majapidamises leiduvad käärid – peaasi, et Sa kangakääridega paberit ei lõika – see nüristab Sinu kangakääre.
  3. Niidikäärid, niidinaksud – head teravad niidikäärid aitavad jooksvalt töö niidijuppidest puhtana hoida ning natuke harjutades saab nendega ka hõlpsalt õmbluseid harutada.
  4. Pehme mõõdulint – pehme selles mõttes, et selle sisse ei jää teravaid volte, mis mõõtes veidi petma hakkavad. Samuti on jäika mõõdulinti ebamugav käsitseda. Prym või HoehcstMass on kindla peale minek!
  5. Pehme kangakriit – kriite on väga erinevaid ning paljud neist on väga kõvad ja kuivad. Kehva kriidiga on tõepoolest kehv joonistada. Mina soovitan jällegi kas Prym’i või Narca Forbice Original kriite.
  6. Aaspeaga nööpnõelad – tegelikult see aaspea ei olegi nii oluline (kuigi mulle meeldivad, sest nad on lamedad ja vajadusel saab aasa abiga nööpnõela teise nõela abiga ka kuskilt nurgatagant kätte). Peaasi on, et nööpnõel ei oleks väga jäme, ei painduks kergelt ning oleks terav! Minu aaspeaga on pärit sellisest pakist.
  7. Kvaliteetsed käsinõelad – õmmeldes tuleb paratamatult aeg ajalt ka käsitsi õmmelda. Et seda tööd lihtsustada soovitan kasutada teravaid ja korralikke käsinõelu. Mõnedele meeldib õmmelda pikemate nõeltega, teistele lühematega. Et teada saada, mis Sulle meeldib võid esialgu soetada paki, kus on sees erineva pikkusega nõelu. Mina armastan JohnJamesi nõelu.
  8. Kangaraskused – kuigi kasutan lõike kangale kinnitamiseks enamasti siiski nööpnõelu, siis on need raskused väga tihti töös. Peamiselt just selle pärast, et paberlõikeid või lõikepaberit hoiustatakse rullis. Samuti on need head kangale paigutuse planeerimisel. Minu lemmikud on suured seibid ehituspoest.
  9. Puuvillane niit traageldamiseks – vahel tuleb ka ette traageldamist, seda on hea teha just puuvillase niidiga, sest seda saab hiljem kiirelt eemaldada ilma, et kangast katki kisuks. Tavaline polüesterniit on palju tugevam ning selle eemaldamisega peab ettevaatlikum olema, et kangast katki ei teeks. Puuvillaseid niite on paljudel sahtlipõhjas vedelemas (või Sinu emal või vanaemal). Kui ei ole, siis astu sisse mõnda uuskasutuskeskusesse.
  10. Kolmnurk, mall – Sellega on väga mugav õmblusvarusid kangale märkida – nagu näed jooksevad selle pikemal serval 0,5cm vahega jooned. Neid kangal lõikejoonele asetades saad kiirelt täpsed õmblusvarud kangale joonistada.
  11. Lapitööjoonlaud*- sellega on samuti mugav õmblusvarusid märkida ning samuti on selle abil kiire ja täpne välja lõigata näiteks trikotaažile kaelakaarekante, mansette jm väikedetaile. Olfa omad on jällegi mõnusad ja natuke paksemad kui mõne teise tootja omad. Esialgu piisab koduseks kasutuseks ka 15x30cm joonlaud.
  12. Lõikeketas* – lõikeketas käib koos lapitööjoonlaua ning lõikematiga. Tavaliseim on 45mm läbimõõduga kettaga. Minul on Olfa omad.
  13. Lõikematt* – lõikekettaga ei saa lõigata ilma lõikematita – lõikeketas on väga terav ning seepärast kasutatakse sellega lõikamiskes vastavat matti. Soovitan ruumipuudusel valida 45x30cm matt või tulevikuperspektiivi arvestades 45x60cm matt.
  14. Aurutriikraud – õmblemisega kaasas käib kindlasti ka triikraud ning see peaks olema kohe Sinu õmblusmasina kõrval! Õmbled, triigid, õmbled, triigid. Tegelikult ka! Proovi ja on suur võimalus, et imestad, kui palju õmblemine just lihtsamaks läks. Mina järgisin soovitust ning soetasin Philips Azur sarja triikraua ning ei ole pidanud kahetsema. Väga mõnus kodutriikraud.

 

Need on töövahendid, mida ise igapäevaselt kasutan ning mis loodetavasti ka minu kursustel käinutel nüüd lemmikuteks on. Neid töövahendeid ja nende kasutamist näitan ka “Õmblemine algajatele” kursusel, mida sel tuleva kevad/talvel veel korra paar plaani võtan. Mida minu konspektist veel võib leida? Hmm, igasugu põnevat, aga täna piirdume siis töövahenditega 🙂