Õmblemisega alustamise või taasalustamise idee võib tulla mitmeti. Olgu selleks siis kapist leitud õmblusmasin, rahulolematus poest leitavate riietega või ka lihtsalt uue hobi soov. Igal juhul on neid, kes viitsivad riideid õmmelda tervenisti käsitsi (järelpistega) on tänapäeval – no kas neid üldse on peale rahvariiete tegijate? See tähendab omakorda seda, et õmblemise juurde kuulub siiski ka õmblusmasin. Neid on aga pealtnäha lõputu valik. Kuigi – mida täpsemalt Sa tead, mida soovid, seda ahtamaks valik muutub. Tihti pole alustades veel ju õrna aimugi, mida ja kui palju õmblema hakatakse.
Niisiis mõtlesin, et jagan oma kogemust enda stuudios olevate masinate baasil. Tasub siiski meeles pidada, et olen pelgalt kasutaja ning ei oska ehk mitmeidki õmblusmasinate müüjate ja parandajate tähelepanekuid välja tuua. Niisiis räägin pelgalt kasutaja vaatenurgast.
Tähtis küsimus – mida soovin õmmelda?
Hea oleks teada, mida õmmelda soovid või mida juba õmbled. Kas õmbled rohkem riideid, kodutekstiili (k.a. paksemad materjalid), trikotaaži või sooviksid hoopis lapitehnikas tekke teha.
Milline on Sinu vastus?
- Õmblen enamasti mitte venivast kangast riideid – sel juhul saad hakkama päris lihtsa masinaga. Kui leiad või võtad kapi tagumisest nurgast välja mõne kaua seisnud masina, siis tasuks see esmalt hooldusesse viia ning siis õmblustöödele asuda.
- Õmblen enamasti kodutekstiili ja ka paksemaid kangaid – siis võiks rohkem tähelepanu pöörata, millest masin tehtud on – mida rohkem metalli (ja vähem plastikut), seda vastupidavam. Samuti võib silma peale panna masinale, millel on suur tööruum ning ehk isegi astuva talla funktsioon (paksemate kangaste ja kohtade õmblemiseks).
- Õmblen enamasti trikotaaži – trikotaaži õmblevad paremini horisontaalse poolipesaga masinad (enamus uuemaid on sellised) ning trikotaaži õmblemiseks on hea astuva talla funktsioon. Samuti on hea, kui saad presstalla tugevust reguleerida.
- Ma armastan lapitehnikat – Lapitehnika armastuse puhul tasub jälgida, et tööpind oleks võimalikult suur, saaks presstalla survet reguleerida ja vahel tuleb ka astuv tald kasuks. Kui eriti väledalt tükke kokku õmmelda soovid, siis on suureks abimeheks ka automaatne niidilõikus.
Igal juhul tasuks tähele panna, kui stabiilne ja kvaliteetne on masina kest ise (võimalikult palju metalli), kas masinal on piisavalt hea kohtvalgus, kuidas on vajadusel garantii ja remondiga (seepärast soovitan masinaid osta siiski selleks loodud poodidest). Samuti on enamlevinud brändidel tihti ka näiteks Facebooki grupid, kus jagatakse oma kogemusi, nippe ja muresid.
Millised kodu õmblusmasinad ehk universaalmasinad minul stuudios on?
Brother Innovis 15 on hetkel kodudes väga levinud masin. Lihtne ja töökindel ning kõik vajalikud pisted on sel olemas. Nii otse tavaliseks õmbluseks kui ka trikotaažipisted (nr 3, 10 ja siksakid). Mõnus, pisike, vaikne, mõistliku hinnaga – mitte nüüd ülimalt mugav, aga kõik vajaliku saab tehtud.
Miks ütlen, et ei ole mugav? Mugav ei ole sel juhul, kui soovid aegajalt ka suuri niidirulle (kus on 5000m) kasutada või armastad õmmelda trikotaaži ja kasutada ka kaksiknõela. Kui need nüansid Sind ei kõneta, siis sobib see masin Sulle hästi.
Janome Horizon 8200QC on mind juba päris hästi teeninud ning pean ausalt ütlema, et sellel masinal on nii palju funktsioone, et ma ise ei ole vähemalt pooli nendest kasutanud. Ja noh olgem ausad, kui masinal on 100 erinvat pistet (ma ei tea, kas sel on nii palju), siis päriselt kasutad ikka maksimum kümmet erinevat.
See on tegelikult lapitöö jaoks mõeldud masin – st sel on suur tööpind, hea valgustus (vaata lisalampe tööpinna kohal), kaasas astuv tald ning ka põlvekang (presstalda saad tõsta põlve abil). Veel on sellel üks eriti mugav funktsioon – kääride nupp, mis lõikab õmbluse lõpus ise niidid ära.
Masin on küllaltki suur, seega seda peale igat õmblustööd kokku pakkida oleks tülikas. Küll aga võiks öelda, et sellise masinaga saab põhimõtteliselt kõik kodused asjad õmmeldud (no mööblikatete tootmist muidugi ei tee).
Pfaff ambition 610 – minu hetke lemmik. Nendest kolmest on see nö keskmist kasvu, aga täitsa kappi ära tõstetav või kaasas kantav (minul käib see tihti nädalavahetusel stuudiost kaasas). Ainsa halva asja toon ma kohe välja, sest midagi muud halba mul tõepoolest selle masina kohta öelda ei ole – halb on edasi-tagasi piste ja start-stop nuppude asetus – käsi läheb sinna tihti ka kogemata pihta.
Aga, mis mulle väga meeldib on piste kvaliteet ning sisse ehitatud IDT (Integrated dual feed /sisse ehitatud ülakangasöötja) süsteem. Kuna kodumasinat kasutangi enamasti just trikotaaži õmblemiseks, siis IDT süsteem sobib sellega ideaalselt. Samuti on piisavalt tööruumi ja nagu enamustel tänapäeva masinatel ka kõik vajalikud pisted olemas. IDT süsteem on tegelikult enamustel pfaffidel, aga valisin selle ambitioni just tööruumi silmas pidades.
Seega sai see valituks, et oleks võimalik õmmelda nii trikotaaži kui lapitekke kui ka paksemaid materjale.
Kindlasti mängib masina valikul rolli ka hinnaklass. Kui oled pühapäevaõmbleja, siis võid pigem Brother Innovise poole vaadata, kui juba hobiõmbleja siis ehk Pfaffi soodsam IDT’ga masin ja kui on lõputu eelarve – siis on ka valik lõputu, aga meeles tasub pidada, milliseid funktsioone Sa ka päriselt kasutad.
Kui õmbled seelikuid, kleite, siis tasub masinale lisaks kaasa osta ka peitluku tald. Ka tavalise lukutallaga saab põhimõtteliselt peitlukku õmmelda, kuid see ei jää siis korralikult peitu. Samuti tasub valida peitluku tald, millel on ees väike tila, mis lukuhammastiku nö eest ära lükkab.
Ehk siis vali ikka see parempoolne või sellele sarnane!
Samuti tasub masina juurde varuda erinevaid nõelu. Eraldi nii tavakangale kui trikotaažile.
Tavalised nõelad on Universal tähistusega ning kuldne keskmine on 80 jämedus. Õhematele kangastele 70 või 75. Eri nõelad on ka näiteks teksale, nahale jne.
Trikotaaži õmmeldes tuleks kindlasti kasutada selleks mõeldud nõelu – kas Stretch või Jersey tähistusega. Kui kasutad kaksiknõela, siis see peaks samuti olema stretch tähistusega ning pigem laiema nõelavahega (siin pildil 4). Kitsama nõelavahega õmblus kipub tunnelisse kiskuma.
Kindlasti tasub kasutada ka võimalikult kvaliteetset ehk siledat (mitte karvas) niiti. See säästab Sinu masinat, sest kogu see niiditolm, mis kehva kvaliteediga niidilt tuleb koguneb Sinu masinasse. Lisaks kipuvad ebakvaliteetsed niidid katkema. Lihtsasti kättesaadavad kvaliteetsed niidid on näiteks Coats, Gütermann ja Madeira.
Enamlevinud usaldusväärsed brändid Eestis oleks – Janome, Juki, Brother, Pfaff, Husqvarna.
Õmblusmasinatele pühendunud edasimüüjad/maaletoojad/remont:
Tallinnas:
Marevik
Veimex
Karnaluks
Tööstuslikud õmblusmasinad:
Ermaco – Brother
Armator – Juki
ACG Nyström
Rosemary AL
Tartus:
Masintex – Narva mnt 88
Õmblemiseni!