Õmblusnõelad on teema, mille peensustesse ja detailidesse võib lausa ära uppuda. Küll aga peab tõdema, et alati ei ole mõtet liigselt üle mõelda, vaid piisab baasteadmistest. Sellise kokkuvõtte plaaningi siia nüüd kirja panna.
Juttu ei tule siin kõikidest nõeltest, sest erinevaid nõelu on mustmiljon. Välja jäävad tikkimisnõelad, pärlinõelad ja teised eriotstarbelised nõelad.
Õmblusnõelu võib liigitada kaheks – käsinõelad ja masinanõelad.
Käsinõelad (käsitsi õmblemiseks)
Need erinevad peamiselt pikkuselt, kuid ka silma suurus on erinev. Mulle meeldivad väga JohnJamesi suure, pika silmaga nõelad.
Millist nõela eelistada ja valida? Tuleb lihtsalt leida, missugune pikkus Sulle meeldib. Ise eelistan lühemaid nr8 nõelu. Paljude lemmikud on pikemad nr11 nõelad. Alustuseks võid valida kombinatsioonipaki, kus on eri pikkuses nõelu.
Overlokiniitide peitmiseks on mõnus kasutada tömbi otsaga suuremaid tikkimisnõelu. Võid proovida ka silmusenõela, mille saad kinnitada overloki külge – siis on tööriist alati käepärast!
Masinanõelad
Masinanõelu on palju erinevaid, kuid peamiselt võiks need liigitada jämeduse ja otstarbe ehk nõelaotsa järgi.
NB! Kas teadsid, et Schmetz ja Organi (originaalid) tööaeg on 15h. Muudel tootjatel võib see olla oluliselt väiksem. Vahetame nõelu!
Nõela jämedus
Mida väiksem number, seda peenem nõel. Mida peenem nõel, seda õhema kanga õmblemiseks seda kasutatase.
Nr 65-75 – eriti õhukesed kangad – siid, viskoos, kunstsiid
Nr 80 – tavakangad, nt tavaline puuvill
Nr 90-100 – paksemad kangad või mitumitu kihti tavapaksusega kangast
Nr 120 – paksud kangad, teksad, tepingud
Nõela otstarve
Tänapäeval on väga palju erinevaid materjale. Et masin pisteid vahele ei jätaks ning õmblus peale paari pesukorda rebenema ei hakkaks, tuleks igale kangatüübile valida ka korrektse otstarbega nõel.
Tootjatest on levinumad Organ ja Schmetz. Organi puhul on turul saadaval ka võltsinguid, seega tasub Organi puhul olla ostukoha suhtes tähelepanelik.
Samuti pakutakse Inspira nõelu Husqvarnale. Tööstuslikele masinatele kasutatakse tihti Groz-Beckert nõelu.
Universaalnõel – ehk tavaline teravatipuline masinanõel. Sellega saab edukalt õmmelda kõiki tavalisi mittevenivaid rõivakangaid – puuvillast, polüestrit, viskoosi, siidi, villa.
Stretch ja jersey ehk ballpoint nõelad – need on mõeldud trikotaaži õmblemiseks. Erisused on nõelatipus – ballpoint ehk jersey on tömbim, stretch on kergelt ümara otsaga. Sellisel juhul ei suru nõel end läbi kanga vaid ümarama otsaga leiab endale tee kangasilmuste vahelt ning ei vigasta kangast.
Overloki/kattemasina nõelad – üldjuhul on overloki peal või kasutusjuhendis kirjas, millised nõelad on sellele masinale sobilikud. Väga levinud on HAx1sp (super stretch) tähisega nõelad. Osadel masinatel võib kasutada ka ELx705 nõelu. Mõlemad on kergelt tömbi otsaga ja sobivad erinevatele materjalidele. Kui juurde on lisaks kirjutatud SUK, siis sobib nõel eriti hästi just tihedate trikotaažmaterjalide õmblemiseks.
Microtex nõel – tehniliste, eriotstarbeliste kangaste õmblemiseks nagu softshell, muud tihedad veekindlad kangad, suleriie jmt. Tavalisest peenem nõel, mis jätab kangasse võimalikult väikese augu.
Nahanõel – erikujuga nõel, mis ei lõhu nahka vaid teeb korrektsed kergelt kaldus avad ühtlase õmbluse tarbeks.
Teksanõel – eraldi jäme ja vastupidavam nõel. Disainitud paksu kanga õmblemiseks.
Teppimisnõel – Sellel nõelal on niidikanal laiemaks disainitud, et vajadusel saaks peen nõel mahutada ka paksemat niiti.
Topeltnõelad – neid on nii universaal kui stretch tähistusega (ehk siis nii teravatipulisi kui ümardatud tipuga). Kui soovid topeltnõelaga asendada kattemasinaõmblus, vali kindlasti stretch tähistusega topeltnõel. Samuti on saadaval erineva nõelavahega topeltnõelu. Soovitan pigem laiema nõelavahega topeltnõela, et kangas kahe õmbluse vahel tunnelisse kiskuma ei hakkaks.
Appi, läks nii segaseks ja kuhu ma kõik need nõelad panen?
See kõik võib tunduda väga palju – tegelikult aga tasub analüüsida, milliseid kangad õmbled ja väike varu endale koju soetada. Soovitan soojalt ka eri õmblusteks korrektset nõela kasutada.
Nüüd tekib muidugi järgmine mure – kuhu kõik need veidi kasutatud nõelad panna. Päris pakendisse tagasi ma ise üldiselt panna ei soovi (kui ma just ülivähe ei õmmelnud). Päris riiulinurgale või kangajupi sisse ka jätta ei tasu, sest nii kipuvad need ohtlikult kaduma minema. Õnneks on aga nõeltele kirjutatud üldiselt nõela jämedus ja mõnikord ka muud kasulikku infot, et pärast oleks võimalikult lihtsalt tuvastada, mis nõelaga tegu on. Ajapikku õpid ka silma järgi nõelu eristama.
Aga nüüd nõelte hoiustamisest. Mul on alati arvestatav nõelavaru olemas ja kodumasinate nõelu hoian originaalpakis ning omaette karbikeses. Kõik kasutatud, kuid veel igati töökorras nõelad leiavad oma pesa nõelamagnetil.
Kõige rohkem “poolikuid” nõelu tekib mul minu otseõmblusmasina (tööstuslik) juures. Nõelahoidja kõrval on ka magnetpiiraja. Sellist tugevat magnetpiirajat ma aga kodumasinaga ei soovita kasutada. Võibolla on see minu enda väärarusaam, aga mulle tundub, et nii tugev magnet ei sobi hästi tänapäeva elektroonsete kodumasinatega kokku. Enda kogemusest on lihtsalt tundunud, et masinad hakkavad selle tugeva magneti kasutamisel imelikult käituma.
Õnneks on aga magnetpiirajaid eraldi ka kodumasinatele, mis selliseid anomaaliaid ei tekita 🙂
Nüüdseks oled ilmselt tähele pannud, et mul on õmblustuba roosasid õmblusvidinaid täis! Nii ongi, sest Eestis on MatMar’i poolt disainitud ja toodetud terve nutikate õmblustarvikute sari. Minu lemmikuteks sealt on raudselt seesama nõelamagnet ja poolihoidjad. Poolihoidjad lähevadki pigem nendele toonidele, mida rohkem kasutan. Ega teisi niite ma poolile nii palju ei kerigi vaid ikka õmblustöö jagu.
Igatahes – kui vahel küsitakse minu käest mingit õmblemise imenippi, siis päris imenippi ma nimetada ei oska. Küll aga teevad töö oluliselt lihtsamaks head ja kvaliteetsed töövahendid, mis on ka käepäraselt ära pandud (et ei peaks sobrama ja otsima). Samuti annab ülisuurt efekti triikimine ja pressimine!
Loodan, et said siit veidi infot ja ülevaadet ning ehk lausa vastuse mõnele oma küsimusele või lahenduse murele 🙂
Õmblemiseni!