Oma esimest beebit ootasin 5 aastat tagasi. Siis olin küll juba rätsepa kutsega ning igasugu asju õmmelnud, kuid lasteriided ning alamkategooria beebiriided olid üsna tume maa. Olin sel hetkel õmmeldnud ka trikotaažtooteid, aga ikka ja jälle naistele – pluuse, kleite, seelikuid.
Tõsiasi on ka see et toona ei olnud kangastevalik veel üldse nii vägev, mitmekesine ja kirju nagu see praegu on. Enamasti on lasteriided õmmeldud trikotaažist ning selle valik tavalistes kangapoodides oli ikka päris nigel – rääkimata GOTS või Oeko-Tex märgistest. Just oli turule tulnud RiiMeTex, kes oli vägev õlekõrs, kelle käest saada nii meriino inteloki ja kvaliteetset dressi- või trikotaažkangast.
Nüüd on aga pilt läinud nii kirjuks, et algajal õmblejal võib olla väga keeruline orienteeruda. Mida millest teha ja mida silmas pidada? Valikut on palju, aga suurem osa sellest netipoodides. Õnneks on mõningatel netipoodidel siiski võimalus ka füüsiline pood või stuudiopood, kus ka nõu küsida saab ning kangaid oma käega katsuda. Keda kangaste teema rohkem huvitab, siis sellest on juttu ka “Laste t-särgi õmblemine” veebikursusel.
Siia mõtlesin aga koondada mõned enda eelistused nii kangaste, lõigete kui abivahendite osas.
Miks mina olen otsustanud beebiriideid õmmelda?
Päris ausalt? Väga suur argument minu jaoks on rõiva hind. Minu aju lihtsalt kalkuleerib automaatselt kangakulu ning õmbluseks kuluvat aega ning võrdleb seda poes tootehinnaga (ühest 40- 50cmx150cm kangajupist saab 2-3 paari beebiretuuse, ajakulu u 1tund). Samuti saan ise õmmeldes valida paremaid kangaid ning teha rõiva kasvuvaruga ja arvestades lapse mõõte (ega lapsedki ju standartsed ole).
Samuti saan vajaliku rõiva õmmelda vajalikus suuruses just siis, kui tarvis on. Kui näiteks sel talvel väga külmaks ei lähe, siis saan jätta näiteks villafliisi mütsi õmblemata ning kasutada sama kangast kas mõne teise toote õmblemisel või hoopis järgmisel hooajal (vajalikus suuruses toote õmblemiseks).
Vähemtähtsaks ei saa pidada ka teie küsitavaid küsimusi. See innustab mind koguaeg ennast täiendama, uusi asju õppima, katsetama ja õmblema ka mõningaid asju, mis mulle esmalt üldse meeltmööda pole. Siis oskan ka teie küsimustele paremini vastata.
Mida soovitan beebiriiete õmblemise juures silmas pidada?
Esmalt kangavalik – eelistan alati naturaalseid kangaid polüestrile. Polüester ei hinga ning võib beebi kergelt higistama ajada ja talle ebamugavust põhjustada. Tema ei oska ju veel öelda, et hei, mul on palav! Seega fliisi ja minkyfliisi või polüestertrikotaaži minu ostukorvist ei leia. Olguolgu, alates lasteaiast on lapsel ka juba fliispusasid ning ka softshellist lasteaia traksipüksid on polüester.
Teisalt eelistan pigem Oeko-Tex märgisega kangaid. See tähendab, et kangas peaks olema ohtlike ainete vaba. Kui näed poes näiteks kaunist erksavärvilist kangast, millel ei ole vastavagt märgist, võib see olla üks kena keemiapomm. Oeko-Tex annab siiski kindlustunnet, et kangas sobib ka lastele õmblemiseks ning kindlasti tuleks kangas enne õmblemist või vähemalt enne lapsele selga panekut läbi pesta.
Ettevaatlik tasub olla ka erinevate paelte, pitside ja lipsukestega. Samuti tasub kõik niidiotsad ilusti ära peita, et sõrmed, varbad kuskile kinni ei jääks. Okei, tegelikult võiks seda niikuinii alati teha, aga igaks juhuks panin selle veel eraldi kirja, sest seda tasuks ka poest ostetud riiete puhul kontrollida.
Päris vastsündinute puhul tasub meeles pidada, et nad on veel täitsa nö. looteasendis. Seega näiteks eest lukuga pusad ja muud riided, kus nö lõua alla miskit koguneb võivad teda segama hakata. Samuti tasub mõelda, kui vilunud Sa beebi riietamises oled – kas eelistad esialgu pigem hõlmikbodisid või võid vabalt ka riideid üle pea tõmmata.
Samuti võid soovi korral kõige väiksematel riietel õmblusvarud hoopis paremale poole jätta või õmmelda 3-niidise overlokõmbluse ja haarajates mahuliste niitidega.
Millistest rõivastest võiks alustada?
Kuna suur osa lasteriideid õmmeldakse trikotaažist, siis on hea ennast kurssi viia trikotaaži õmblemise põhitõdedega. Seda saad teha SEDA videot vaadates.
Kui sooviksid meelde tuletada õmblusmasina kasutamist, siis olen ka sellest väikese ülevaate teinud ja seda saab vaadata SIIT.
Jagasin erinevad rõivad enda tunnetuse järgi 5.tasemele. Loomulikult võib igat eset lihtsamalt ka keerulisemalt õmmelda, aga lähtun pigem ikka kõige lihtsamast variandist 🙂
Aga lähme siis õmblemise juurde. Kõige lihtsam on õmmelda mütse ja retuuse/püksikesi.
I tase – Mütsid
Minu beebid on sündinud sügistalvel. Seega on vaieldamatuks lemmikmütsiks olnud meriinointerlokist tuukrimüts. Meriinointerlok on üldiselt pehme ja ei hammusta, venib nii hästi, et on ka vastsündinule mugav pähe panna ning venib ka lapse pea kasvades kasvuga kaasa (seega saab pikemalt kanda).
Selle lõige on Ottobre lehel täitsa tasuta saadaval.
Päris külmaks ajaks võib teha tuukrimütsi aga hoopis villafliisist.
Teine klassikaks saanud müts on nö beanie ehk tavaline trikotaažmüts. Ise teen neid tavaliselt kahekordsest trikotaažist (umbes 200g/m2). Kuidas seda õmblen, saad vaadata minu youtube’i videost.
Lõike leiab SIIT.
Suvise variandi võib teha ka ühekordsest kangast, kuid siis tulev trikotaaž palistada kas kaksiknõela, siksakpiste või kattemasinaõmbluse abil.
Mütsikeste juurde võib õmmelda ka näiteks trukkidega salle. Hea viis kangajääkide hävitamiseks! Minul jäi näiteks seda muumikangast järgi ning teisel poolel kasutasin 3kordset musliinkangast.
I tase – Püksikesed ja retuusid
Samuti on üsna lihtne õmmelda püksikesi/retuuse. Suvisele beebile sobivad hästi ka musliinist (puuvillane pehme marlilaadne kangas) püksikesed. Keskmise paksusega retuusid/püksid saab tavalisest trikotaažist või aasalisest dressikangast (french terry ehk FT). Paksemaid pükse/sooja pesu võib teha meriino žakaarist, meriino interlokist või ka uhutud dressikangast. Uhutud dressikanga puhul tasub aga silmas pidada, kas see uhutud pehme ja karvane osa on puuvill või polüester (seda näed kanga koostist vaadates).
Ägeda tulemuse saab ka pehme velvetiga või vahvelkoes puuvillakudumiga. Uusi trikotaaživariante tuleb iga aastaga aina juurde, tasub vaid silma peal hoida ja proovida.
Pükste lõigetest
Suure osa lõigetest, mida ise kasutan olen ka ise konstrueerinud. Kuna aga lugeja oma sahtlist minu lõikeid täis mappi välja võtta ei saa, püüan pakkuda alternatiive.
Retuuside lõige alates beebisuurustest on avaldatud ka ajakiri Käsitöö 2019 augusti numbris (sealt leiab ka teisi lasteriiete lõikeid ning ajakirja omakorda – ilmselt raamatukogust või sõbrannalt).
Populaarsed on ka Ottobre lõiked, kuid need sobivad suures osas pigem priskemale lapsele (mõningate eranditega). Seega tasub enne Ottobre lõiget lõikelehelt mõõta ning võrrelda lapse sama toote mõõtudega. Kui lõige on ikka oluliselt suurem, siis saad säästa aega ja närve või võimalusel võtta väiksem suurus (beebiriiete puhul tihti seda varianti ei ole, kui 56 suurus ongi väiksem, aga vastab näiteks kiirmoe 68 suurusele).
Samuti leiab lõikeid Burdadest ning kord aastas antakse välja ka Burda Kids, mis on kogumik aasta jooksul ilmunud lastelõigetest. Burda lastelõiked vastavad minu meelest paremini suurusele, kuid paljud on kurtnud, et varrukad ja sääred jäävad pigem lühikeseks. Lõikekontroll kulub alati ära!
Ka Burdasid võib leida raamatukogudest või siis ka BurdaStyle veebilehelt ükskiklõikena allalaadida. Samuti on hulk väiketootjaid, kes on oma lõikeid välja andnud. Nende puhul tasub kindlasti enne tagasisiderubriiki lugeda – kas rõivas on hea istuvusega.
Nö baggy pükse, mis on lõikelt üsna lihtsad võib ka paberile lõikena maha joonistada ning isetehtud lõike abil aina uusi ja uusi õmmelda. See võib aga alustajale keerukas tunduda. Õnneks ei ole kangakulu suur (kui midagi peaks ebaõnnestuma) ning eks praktilisi oskuseid õpitaksegi praktika käigus 🙂
Minu poolt leiab suurus 68 lühikesed trikotaažpüksid SIIT!
II tase – T-särgid, tuunikad, lihtsamad kleidid
Kui mütsid ja püksid on juba hästi välja tulnud võiks järgmiseks sammuks olla just need tooted. Pistsin need kolm hetkel ühte patta, sest neid on võimalik õmmelda pigem lihtsalt, kuid loomulikult saab neid ka väga keerukaks ja nüansirikkaks teha.
T-särke õmblen üldiselt tavalisest umbes 200g/m2 puuvillatrikotaažist. Väga mõnus materjal on ka bambuse sisaldusega trikotaaž ning omapärasemaid tulemusi saab erikoes puuvillatrikotaažidega (nt vahvelkoes puuvillatrikotaaž). Samuti on talvel väga mõnus meriinokangast kasutada. Tuunikaid ja kleite olen teinud ka puuvillažakaarist – natuke soojem ja paksem variant ning vaheldus tavalisele prindile (žakaar on sissekootud mustriga kangas).
Sellise kiirkleidi õmblemise ülevaadet näed minu Instagramist SIIN.
Kuidas tavalise õmblusmasinaga kaelakaarekanti õmmelda näeb SIIT.
T-särgi lõigetest
Ühe valiku t-särgi lõikeid leiab jällegi ajakiri Käsitöö 2019 augusti numbrist. Kui aga see pole käepärast siis võib näiteks PDF lõiget proovida – üks tasuta variant on SIIN. See on pigem selline lihtsam ja avaram algajate variant – kõik lõikeservad (kaelakaar ja allääred) on töödeldud soonikuga.
Kui soovid juba professionaalsemat tulemust ja erinevate nüanssidega tutvuda, siis seda saab teha minu “Laste t-särgi õmblemine” veebikursusel. Selle tarbeks digitaliseerisin ka t-särgi lõiked ning need tulevad kursusega kaasa (suuruses 56-122). Sel kursusel näitan erinevaid variante, kuidas t-särki õmmelda (töökäike saab kasutada ka teiste trikotaažriiete õmblemisel) ning kasutan erinevat masinaparki (saad õmmelda vaid tavalise õmblusmasinaga, aga näed ka kuidas kasutada ovelok ja kattemasinat).
III tase – Pusa
Siin tuleks tegelikult esile tuua, et üle pea käiv pusa on pea sama lihtne õmmelda, kui t-särki. Lihtsalt kangas on veidi paksem (dressikangas) ning lõige avaram. Keerulisemaks läheb pusa õmblemine alles siis, kui soovid lukuga pusa. Kuigi pean tõdema, et luku õmblemine ei ole üldse nii hirmus, kui esmapilgul või tunduda. Miks? Sest kuigi dressikangas on trikotaaž ja venib, siis lukk ei veni ja on stabiilne. Samuti tuleb enda töö lihtsustamiseks piisavalt vastasmärke kasutada. Kui Sul aga luku õmblemine ikka ei õnnestu või on ludrim dressikangas saad ehk mõne vihje SIIT.
Dressikangaid on peamiselt kahte tüüpi: 1. aasaline ehk french terry ehk FT 2. Uhutud dressikangas. Väga edukalt võib pusasid jällegi žakaarkangastest õmmelda (olgu siis puuvill või meriino). Väga mõnusad, pehmed ja tavalisest puuvillast paremini venivad on modaliga dressikangad.
Ka lukk tasub valida kvaliteetne – eriti sel perioodil, kus laps õpib ise lukku kinni panema. Head on Opti ja YKK lukud.
Pusa lõigetest
Jällegi leiab ühe lukuga draakonipusa lõike juba mainitud Käsitöö ajakirjast.
Üks PDFi variant suures suurusvalikus on ka selline kapuutsiga raglaanpusa.
IV tase – Ilma voodrita kombekad
Kui luku õmblemine selge on, siis ei ole ka voodrita kombeka õmblemine eriline vägitükk. Küll aga võib keerukaks osutuda sobiva lõike leidmine. Kõige rohkem kasutatakse ilmselt Ottobre kombekalõikeid ning erinevate väiketootjate lõikeid (nt Jujuna). Kombeka lõike valimisel on väga tähtis jälgida, missugusele materjalile lõige mõeldud on. Kas tegu on dressikangast/trikotaažist kombega (kas tuppa või õue) või hoopis softshellile mõeldud või suurema avarusega õuekombe.
Nagu ikka tasub lõige enne õmblema hakkamist üle mõõta ja saadud mõõte võrrelda võimalusel olemasoleva kombekaga. Sel viisil on lihtsam lõike sobivuse järeldusi teha, kui võrrelda saadud mõõte lapse mõõtudega (seda saad teha juba väikese õmbluskogemuse olemasolul).
Mähkmevahetuseks on nutikas kombele panna kahe kelguga lukk. See teeb elu palju lihtsamaks! Kui vaja avad luku alt poolt, kui vaja täitsa seljast ära võtta, avad nagu tavalist lukku.
V tase Bodid ja voodriga kombekad
Viiendale tasemele panin kokku kaks väga erinevat rõivaeset ning see arvamus on puhtalt minu enda tunnetus.
Kui esimest korda voodriga kombet õmmelda ning head samm-sammult õpetust kõrval ei ole võib pusle täitsa segadusse ajada. Samuti sõltub keerukus valitud materjalidest. Kui soovid näiteks meriinovoodriga kombet ning oled voodriks valinud imepehme meriino interloki, siis tasub see veidi väiksem lõigata, kui põhimaterjalist detailid. Imepehme meriino interlok on väga veniv!
Bodid
Ka neid on väga palju erinevaid. Paatkaelusega bodisid on ilmselt veidi lihtsam õmmelda, kui teisi variante. Küll aga jääb teostada kumera allääre kantimine ning trukkide paigaldamine, mis paljudele peavalu valmistab. Kantimise puhul peab kant olema veidi lühem, kui kanditav serv (üldiselt tunde järgi ja jooksvalt masina all).
Esialgu on ilmselt klassikalise kandi asemel lihtsam kasutada pooleks murtud (umbes 3,5-4cm laia) põhimaterjalist riba. Ja kindlasti tasub enne teha tööproove ja harjutada! Õpetades olen näinud, et on palju neid, kel lihtsalt tulebki kohe välja, aga ka palju neid, kes end esmalt “soojaks õmblema” peavad. Samuti on materjalid jälle kord väga erinevad ning ka selle tunnetuse arendamine võtab aega.
Päris beebidele on minu lemmikud hõlmikbodid. Teise lapse saabudes olen katsetanud erinevaid lõikeid, otsides keskteed kiire õmblemise ja mugava kasutamise vahel. Pean tõdema, et kõige parem lõige, mille olen leidnud on see Hallonsmula lõige. Aretasin ka ise igasugu variante oma bodi põhilõikele, aga neid oli ikkagi tülikam õmmelda, kui Hallonsmula varianti. Samuti klapivad selle lõike avarused ja suurused minu soovituga (nt Ottobrest ma bodi lõikeid ei võta, kuna need on hullult suured, aga pontsakamale beebile võivad näiteks väga hästi sobida).
Trukid
Bodidega käib kaasas ka trukkide teema. Kodukasutuseks võib julgelt soovitada Prym tooteid – neil on nii plasttrukke kui metallist trikotaažitrukke (rõngastrukke). Erinevate trukkide paigaldamiseks on erinevad matriitsid. Samuti on saadaval ka haamri abil paigaldatavaid väikekomplekte, kui kohe suuremat investeeringut trukitangidesse teha ei soovi.
Kui läheb suuremaks trukkide paigaldamiseks ning ruumi on võib investeerida ka trukipressi. Sellele saab samuti erinevaid matriitse vajadusel juurde osta ning paigaldada erinevaid metalltrukke. Endal olengi jätnud Prymi tangid ööside paigaldamiseks ning trukid lähevad trukipressiga. Alati võib kasutada ka õmmeldavaid trukke (ohutuse mõttes pigem need, kui kehvasti paigaldatud trikotaažitrukid), kuid sel juhul peab arvestama, et truki kõrvalt võib kangas kergemini katki minna. Kui juba tead, et otsustad õmmeldud tavaliste trukkide kasuks, tasuks trukkide alla töö pahemale poolele tugevduskangas lisada.
NB! Levinumad tootjad on Prym ja Koh’i’Noor. Nende trukid ja matriitsid ei ole ristkasutatavad. Prym trukid on 9,5mm, Koh’i’Nooril 9,7mm.
Loodan, et said siit veidi selgust, millest mida võiks õmmelda ning ehk ka mõne lõikevihje. Kui hakata pihta lihtsamatest toodetest ja samm sammult oma õmblusteel edasi liikuda, siis usun, et oled peagi juba õmblemisest sõltuvuses ja naudid loominguvabadust ja mängulisust, mida lastele õmblemine pakub 🙂
Õmblemiseni!